Türkiye’nin En Meşhur Plajları

Ülkemizin 3 tarafı çevrili olunca ister istemez yüzlerce plaj yer almaktadır. Dünyaca meşhur mavi bayraklı birbirinden temiz yüzlerce plaj her sene yerli ve yabancı yüzbinlerce insanı misafir etmektedir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan plajlar turistlerin ilgi odağı olmuşlardır.

Malumunuz hazır yaz aylarına da girmişken hepimiz şöyle bir deniz havası alalım güneşlenelim ve masmavi berrak suların keyfini çıkaralım. Bu yazımızda Türkiye’nin en iyi plajları hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Özellikle yaz tatili için kendilerine yer arayanlar en doğru yazıda olduklarından emin olabilirler bu yazımızdaki en meşhur plajlar sizlerin aklınızda birer fikir oluşturacak ve bu yaz nereye seyahat edeceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Kelebekler Vadisi – Fethiye

Turistlerin en çok uğradığı illerden birisi olan Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulanan Kelebekler Vadisine ulaşım birazcık sıkıntılıdır. Kelebek Vadisine araçlarınız ile gitmek mümkün değildir. Günün belirli saatlerinde Fethiye’den kalkan gemiler yardımı ile ulaşım sağlanmaktadır. Fethiye’de olduğu gibi Kelebekler vadisinde de yeşil ve mavinin ayrıcağılı ön plana çıkmıştır. Doğanın tam ortasında bulunan 350 metrelik kayalıkların hemen arasında bulunmaktadır. Mükemmel plajı ve ormanı ile adete rüyada hissedeceksiniz kendinizi.

Kleopatra Plajı – Alanya

Herkes bilir ki yabancı turistlerin en büyük ilgi odağı Antalya ilinin Alanya ilçesidir. Özellikle Rus vatandaşlar bu tatil beldesinden vazgeçmemektedir. Turizmin oldukça hareketli olduğu Alanya İlçesinde konumlanan Kleopatra Plajı Alanya’nın en meşhur plajları arasında yer almaktadır. Burayı diğer plajlardan ayrı kılan en büyük şey ise plajda bulunan altın sarısı kumlardır. Türkiye’nin başka hiçbir yerinde bu kumlardan görmek mümkün değildir. Söylentilere göre adanın ismi Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan gelmektedir. Kraliçe bu plajda yüzmeyi sevdiği için sık sık burayı ziyaret edermiş. Bu kadar özel bir plajda bu kadar özel kumların bulunması nedeni ile Kleopatra Plajı’nda kum olan bölgelerde terlikle gezmek ve güneşlenmek yasaktır. Bu alandan kum almakta kesinlikle yasaktır. Türkiye’nin en iyi plajları arasında bulunan bu plaj aynı zamanda mavi bayraklı bir plajdır.

Sarımsaklı Plajı – Ayvalık

Ayvalık birçoğu kişinin emeklilik hayalleri süsleyen Balıkesir’de bulunan bir tatil beldesidir. Yaz aylarda insanların akın ettiği kış aylarında ise insanların kafa dinlediği huzur bulduğu bir yerdir. Sarımsaklı Plajı Tertemiz masmavi denizin kenarına kurulmuş 7 kilometre uzunluğunda koca bir plajdır. Türkiye’nin en büyük plajlarından birisidir. Plajda bulunan kumlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en iyi kumları arasında listelenmektedir.  Kumların özelliği ise sizleri deşarj etmesi iyi hissetmemeniz ve hastalıklara şifa bulmak olarak bilinmektedir.

Patara Plajı – Alanya

Alanya’nın en meşhur plajlarından birisi ise Patara plajıdır. Özellikle son zamalarda Alanya plajları arasında parlayan isim olan Patara Plajı aynı zamanda Türkiye’nin en uzun plajları arasındadır. 12 kilometre boyunca uzanmakta olan Patara Plajı, geçtiğimiz yıllarda Avrupa’nın en temiz plajı seçilmiştir. Bu yüzden dünya çapında ses getirmesi ile bizleri gururlandırmış, Türkiye turizm ekonomisine de büyük katkılar sağlamıştır. Bu yaz için düşüncelerinizi Patara Plajına doğru çevirin derim. Konumu itibari ile de oldukça güzel yerdedir. Alanya bölgesinde konaklayarak tatilinizi oldukça keyifli geçirebilirsiniz.

Ölüdeniz – Fethiye

Fethiye’yi Fethiye yapan noktalardan birisi Ölüdenizdir. Adete kendisine aşık eden yeşillikler ve mavinin muhteşem uyumu. 2006 yılında Alman gazetesinde yapılan oylamada rakiplerine oldukça yüksek farklar atararak dünyanın en güzel plajı seçilmişti. Ardından ziyaretçi akımına uğrayan Ölüdeniz’e geldiğinizde buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Suyun berraklığı ve sakinliğinden dolayı adeta balıklar ile birlikte denizde yüzme keyfi yapıyor. Mis gibi plajlarında güneşlenme fırsatı buluyorsunuz. Ölmeden önce yapılması gerekenler arasında Ölüdeniz tatili kesinlikle eklenmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir