Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Seyahatlerinizde pasaport ve vize kaygınızı ortadan kaldıracak yalnızca kimlik kartınızı yanınıza alıp gidebileceğiniz vizesiz ülkelerden bahsedeceğiz bu yazımızda. Bırakın vize istememeyi pasaport istemeyen ülkeler bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize ve pasaport istemeyen ülkeler 4 tanedir. Bunlar; Moldova, Ukrayna, Kıbrıs(KKTC) ve Gürcistan’dır. Bu yazımızda sizlere bu 4 ülke hakkında kısa bilgiler ve anekdotlar hazırladık.

Moldova

2019 yılından beri TC Kartı ile ülkeye giriş yapılmaktadır. Avrupa’nın en az ziyaret edilen ülkelerinden biri de olsa görülmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Ülkeden kısaca bahsetmek gerekilirse; denize kıyısı olmayan, 3,5 milyon nüfusa sahip ve başkenti Kişinev’dir. 1991 yılında SSCB’nin dağılması ile bağımsızlığını ilan etmiştir. Herhangi bir yere kıyısı olmasa da ülke içerisinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Ülke olarak komşuları ise Ukrayna ve Romanya’dır. Romanya ve Ukrayna’nın tam ortasında kalmaktadır. Genellikle hareketli ülkelerden bıkan kafa dinlemek isteyen kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. Moldova hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

Türk vatandaşlarını pasaportsuz kabul eden Moldova, TC Kimlik kartı olan kişileri 180 gün içerisinde 90 güne kadar misafir etmektedir. Türkiye’den direkt uçuş bulunması da seyahat etmeyi düşünenler için oldukça avantajlı bir durumdur. İstanbul – Kişinev uçak ile yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Ukrayna

2017 yılından beri birçok Türk vatandaşın 2 saatlik uçuş ile gittiği ülkedir. 2017’de kimlik ile girişe izin verildikten sonra Türkiye’den Ukrayna’ya turlar ve uçak seferleri artmıştır. Ukrayna para biriminin de Türk Lirası’na göre değersiz olması ile birlikte sıklıkla tercih edilen ülkeler arasındadır. Nüfusu 42 milyon olan ülkenin başkenti Kiev’dir. Türkiye’den bir çok Ukrayna şehrine direkt uçuş bulunmaktadır. En çok ziyaret edilen şehirler ise Kiev, Odessa, Lviv, Kharkov, Dnipro ve Kherson’dur.

Ukrayna Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına maksimum 90 gün seyahat izni vermektedir. Verilen izin ise tamamen turistik olmalıdır. Çalışmak için kimlik kartı ile Ukrayna’ya gitmek mümkün değildir. Ukrayna’ya yalnızca turistik seyahatler için kimlik kartı ile gidebilirsiniz. Aksi takdirde pasaport ve vizenizin olması gerekmektedir.

Kıbrıs (KKTC)

Dört tarafı denizlerle çevrili olan yavru vatan olarak bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ılıman bir iklime sahip olmasından dolayı yaz kış turist ağırlayan noktalardan biridir. Meşhur sahilleri, otelleri ve casinoları ile bilinmektedir. İnsanlar genelde yaz aylarında deniz tatili yapmak için KKTC ziyaretleri yapmaktadır. Türkiye’nin birçok noktasından direkt uçuşlar bulunmaktadır. Kıbrıs uçak bileti diğer ülkelere nazaran daha ucuz olduğu için tercih listenizde bulunabilir. Kuzey Kıbrıs’ta bir tane havalimanı bulunmaktadır o da Lefkoşa bölgesindedir. Lefkoşa bölgesinde bulunan havalimanı oldukça merkezidir. Diğer bölgelere araç ile maksimum 90 dakika sürmektedir ulaşım.

KKTC, TC vatandaşlarına 90 güne kadar Kıbrıs sınırlarında kalma hakkı vermektedir. Ve vize istememektedir. Yeni çipli kimlikler ile KKTC’ye giriş sağlayabilirsiniz.

Gürcistan

Karadeniz’de komşumuz olan Gürcistan, yıllardır Türk vatandaşlarından vize istemeyen Gürcistan yeni kimliklerin çıkması ile de pasaport olayını da ortadan kaldırmıştır. Gürcistan ticari anlamda da oldukça önemli bir liman ülkesidir. Türkiye’den Gürcistan’a 3 şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Kara, hava ve deniz yolları ile Gürcistan’a kimlikle giriş yapılabilmektedir. Turistlerin büyük bir kısmı Batum ve Tiflis illerini ziyaret etmektedir. Avrupai sokaklar, deniz tatili ve lezzetli yemekler için Gürcistan’ı ziyaret edebilirsiniz. Para birimi ve yaşam maliyeti konusunda da oldukça ekonomik bir nokta olan Gürcistan için 5 günlük bir seyahat sizler için yeterli bir zaman olacaktır.

Pasaportsuz ve vizesiz seyahat edilecek ülkeler hakkında bilgi sahibi oldunuz. Eğer T.C. Kimlik kartınız bulunmuyorsa bu ülkeler giriş yapamazsınız. Eğer hala T.C. Kimlik kartınız bulunmuyorsa hemen bilgi alarak başvurabilirsiniz. T.C. Kimlik Kartı hakkında bilgi almak için tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir