İstanbul’un En Güzel Camileri

Türkiye’nin hatta dünyanın en güzel konumuna sahip aynı zamanda sanat ve kültüre kucak açmış şehirlerinden İstanbul’da bulunan yüzlerce camiden bizlere göre en güzelleri hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz bu yazımızda.  Bu camilerin birçoğu usta mimarlar tarafından çizilmiş tarihi yapılardır. Birçoğu Osmanlı zamanından kalmış yüzyıllara dayanmış yapılar ve sanatlar hakkında bilgi edinmeye hız kesmenden başlayalım.

Sultanahmet Camisi

Sultan I. Ahmet tarafıdan 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiş olan tarihi yarım adada yer alan caminin mimarisi Sedefkar Mehmet Ağanın kaleminden çıkmıştır. Cami inşaatinde dönemin padişahı dahil birçok devlet erkânının emeği bulunmaktadır. Hatta ilk kazmayı 1.Ahmet atmıştır. Bu kazma günümüzde Topkapı sarayında sergilenmektedir. Caminin 6 adet minaresi bulunmaktadır. İç kısmında bulunan hat sanatları dönemin ustaları tarafından yapılmıştır. 1935 yılından bu yana İstanbul camileri arasında ana cami konumunda bulunmaktadır. İstanbul’un en meşhur camileri arasında olan Sultanahmet Camisi görülmeye değer yapılar arasındır.

Adres: Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul

Süleymaniye Camisi

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından 1551-1557 yılları arasında inşa edilmiştir. 4 adet minaresi bulunan cami Mimar Sinan’ın kalfalık eseridir. Klasik Osmanlı Mimarisinin en büyük örneklerinden birisi olan Süleymaniye Cami, İstanbul’un en eski camileri arasındır. Oldukça sağlam bir mimariye sahiptir. Yüzlerce deprem geçirmesine rağmen duvarlarında çatlak dahi yoktur. İki yarım kubbe ile desteklenen bir adet 53 metre yüksekliğinde 27,5 metre çapında ana kubbe bulunmaktadır. Cami içerisinde bulunan hat sanatlarının ustası Hasan Çelebi’dir. Cami süslemelerinde Fetih Suresi ve Nur Suresi bulunmaktadır. İstanbul’un en heybetli camilerinden ve mimarilerinden olan Süleymaniye Cami kesinlikle görülmesi ve incelenmesi gereken yapılar arasındadır. İstanbul’a yolunuz düşerse kesinlikle bu camiyi ziyaret etmenizi şiddet ile tavsiye ediyoruz.

Adres: Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul

Eyüp Sultan Camisi

Eyüp Sultan Cami, İstanbul camileri arasında oldukça önemli bir konuma sahiptir. İstanbul’un Eyüpsultan semtinde Haliç’in kıyısında bulunmaktadır. Konum olarak da önemli bir yere sahip olan Eyüp Sultan Cami, İstanbul’daki kutsal mekanlar arasında da önemli bir yere sahiptir. Günümüzde aktif olarak kullanılan cami iki etapta inşa edilmiştir. İlk etap 1458 yılında ikinci etap ise 1798 yılında tamamlanmış ve hizmete girmiştir. Mimari türü Osmanlı Mimarisi olan eserin mimarları ise Mimar Sinan, Fatih Sultan Mehmet ve Uzun Hüseyin Efendi’dir. 2 adet minaresi bulunan caminin dikdörtgen planda çıkıntılı mihrabı bulunmaktadır. Cami avlusunun dışarı açılan iki adet kapısı bulunmaktadır. Avlunun ortasında şadırvan bulunmaktadır. 8 köşeli tek kubbeli türbesi bulunan caminin iç avlusu 12 sütuna müstenit 13 kubbelidir. Cami içerisinde ki duvarlarda oldukça anlamlı hat çalışmaları ve birbirinden özlü sözler bulunmaktadır. Bunları duvarlara dönemin en meşhur sanatçıları konumlandırmışlardır. İstanbul’da gezilmesi gereken camiler arasında mutlaka yer almalıdır Eyüp Sultan Cami.

Adres: Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul

Ortaköy Camisi

İstanbul camileri arasında en güzel konumlardan birine sahip olan Ortaköy Cami, İstanbul’un en güzide semtlerinden Ortaköy de bulunmaktadır. Ortaköy İskelesi’nin hemen yanında bulunmaktadır. Denize sıfır konumu ile kendisine hayran bırakan caminin mimarisi oldukça eskidir. 1853 yılında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan caminin mimarı ise Nigoğos Balyan’dır. Mimari türü Neo-baroktur. Yukarıda tanıttığımız camilerin aksine mimari türü diğerlerinden çok farklıdır. Tüm selatin camilerinde olduğu gibi Ortaköy Cami’de de iki kısım bulunmaktadır. Bunlardan birisi harim diğeri ise hünkar bölümleridir. Tek şerefeli iki minaresi bulunan caminin, beyaz kesme taştan duvarları ve pembe mozaikten kubbesi bulunmaktadır.

Adres: Mecidiye, Mecidiye Köprüsü Sk. No:1 D:1, 34347 Beşiktaş/İstanbul

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir