İstanbul’un En Eski Kiliseleri

Yüzyıllar boyunca birçok medeniye, topluma ve dine ev sahipliği yapan İstanbul’da bulunan en eski kiliseleri sizler için derledik. İstanbul coğrafi ve kültürel yapısı ile dünya üzerinde bulunan sayılı şehirlerden birisidir. Bu kiliseler mimari yapıları ve özellikleri ile turistlerin ilgi odağıdır. Her biri tarihe meydan okumuş yapıtlarıdır. İstanbul’da Hristiyanlık 4. Yüzyıla dayanmaktadır. Hal böyle olunca kiliseler de yüzlerce yıldır İstanbul’da bulunmaktadır. Sizler için İstanbul’da görmeniz gereken tarihi eser niyetindeki ve anlamla kiliseleri derledik. İyi okumalar.

Fener Rum Patrikhanesi

Fatih ilçesinin Fener semtinde Haliç kıyısında bulunan aktif olarak hizmet vermekte ve ibadetler yapılmaktadır. Oldukça ihtişamlı ve önemli mimarisi bulunan Fener Rum Patrikhanesi, Kilise içerisinde birçok tarihi eser bulunmaktadır. Burası bir Ortodoks kilisesidir. Kilise herkese açıktır. Müze olarak da gezinti yapmak mümkündür. İçeride 5. Yüzyıldan kalma objeler bulunmaktadır. Patrikhaneye ev sahipliği yapan kilise ise Fener Rum Kilisesi’dir. Kilisenin mimarı Neoklasik, ithafı ise Yorgi’dir.

Adres: Yavuz Sultan Selim, Dr. Sadık Ahmet Cd. No:44, 34083 Fatih/İstanbul
Telefon: 0 (212) 531 96 70

Aya Triada Kilisesi (Church of the Holy Trinity)

İnşaatının başlangıcı 1876 yılı olarak bilinen kilise 1879 yılında tamamlanmış ve 1880 yılından bu yana aktif olarak kullanılan bu kilise 2 adet çan kulesine sahiptir. Bizans mimarisi ile tasarlanan taş bina oldukça ihtişamlı görünmektedir dışarıdan bakıldığında. İstanbul kiliseleri arasında en merkezi konumlardan birine sahip olan Aya Triada Kilisesi Taksim’de İstiklal Caddesi ile Sıraselviler caddesinin kesiştiği üçgende yer alır. Görkemli bir yapı olan ve içi mozaiklerle ve resimlerle doludur. 1955 yılında yanarak zarar görmüş olan kilise, bir süre tadilata girerek onarılmış ve 2003 yılında kapılarını tekrar ibadete açmıştır. Mimari yapılara merakı olan gezginlerin kesinlikle incelemesi gereken bir yapıdır. İstanbul’a gelince asla es geçmemeniz gereken İstanbul’un tarihi kiliseleri arasındadır. 

Adres: Katip Çelebi Mah., 34433 Beyoğlu/İstanbul

St. Antuan Katolik Kilisesi (St. Antony of Padua)

İstanbul’un en görkemli kiliseleri arasında yer alan St. Antuan Katolik Kilisesi, tarih olarak çokta eski yıllara dayanmamaktadır. 1912 yılında inşa edilmiştir. Taksim’de yer alan kilise İstanbul’un en büyük kilisesi olarak bilinmektedir. En aktif olarak kullanılan Katolik kilisesi de St. Antuan Katolik Kilisesi (St. Antony of Padua)’dir.  Kırmızı bir mimariye sahip olan bu görkemli kilise turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Sen Piyer Kilisesi (St. Pierre)

Karaköy Galata Kulesi Sokak’ta yer alan kilise 1841 yılında tamamlanmış ve faaliyete geçmiştir. Kilisede her gün sabah İtalyanca ayinler düzenlenmektedir. Kilisenin duvarlarında Ceneviz Suralarının bazı bölümleri işlenmiş ve inşa edilmiştir. Gelen turistleri mistik mimarisi ile büyülüyor ve tarihi bir yolculuğa sürüklüyordur.

Adres: Bereketzade, 34420 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: 0 (212) 249 23 85

Aya İrini Müzesi

Oldukça eski bir mimari olan Aya İrini Müzesi, belki de İstanbul’un en eski kiliseleri arasında gelmektedir. Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda yer alan en eski Bizans yapılarından biri olan kilisenin geçmişi 4. Yüzyıla dayanmaktadır. Günümüzde aktif olarak ibadet edilmese de müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Aya İrini Kilisesi’nde hala günümüzde aktiviteler yapılmaktadır. Zaman zaman klasik müzik konserleri, resim sergileri ve kültürel aktiviteler yapılmaktadır.

Adres: Cankurtaran, Topkapı Sarayı No:1, 34122 Fatih/İstanbul

Kariye Müzesi (Chora)

İstanbul’un Edirnekapı ilçesinde yer alan ve mimari olarak 5. Yüzyıllara dayanan Kariye Müzesi, içerisinde bulunan 14. yüzyıla ait Bizans freskleri ve mozaik sanatları ile süslenmiş bir yapıdır. Tarihi yapılara, mozaik sanatına merakı olan kişiler Kariye Kilisesi’ni ziyaret ederek İstanbul gezisini taçlandırabilirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir