Gebelikte Seyahat – Hamileler Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınların böylesine hassas bir dönemde seyahat etmeleri büyük bir risk taşımaktadır. Hamilikte seyahat etmek çok önemli konulardan birisidir. Özellikle gebeliğiniz ilerledi doğuma az kaldı ise risk daha da artmaktadır. Ama tedbirleri elden bırakmayarak riskleri minimum düzeye indirmelisiniz. Bizlerde bu yazımızda hamilelikte seyahat ederken dikkat edilecek hususları derleyip bir araya getirdik. Yine de seyahat planı yapmadan önce mutlaka hekiminize başvurun! Doktorunuzun izni olmadan asla seyahat etmeyin. Doktorunuzdan izninizi alırken seyahat ile ilgili aklınıza takılan soruları sormayı unutmayın sizlere en doğru cevabı doktorunuz verecektir.

Asla Hareketsiz Kalmayın

Özellikle seyahatiniz uzun sürecekse aşırı hareketsizlik sizlere rahatsızlık verebilir. Şahsi aracınız ile gidiyorsanız iki saate bir mola vererek ufak egzersizler veya yürüyüşler yaparak metabolizmanızı hızlandırmanızda fayda vardır. Eğer otobüs seyahati yapıyorsanız verilen molaları asla kaçırmayın ve dinlenme tesislerinde mutlaka otobüsten inin ve birazcık yürüyün. Eğer uçak ve tren gibi koridorları geniş araçlarda seyahat ediyorsanız kendinizi rahatsız hissettiğiniz anda koridorda yürüyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz hamileler için en güvenli ulaşım aracı uçaklardır. Çünkü uçaklar sizleri gideceğiniz yere diğer araçlardan daha hızlı götürmektedir. Bir diğer husus ise uçaklarda bulunan host ve hostesler acil müdahale eğitiminden geçmiş kişilerdir. Olası bir durumda hızlıca ilk müdahaleyi yapabilir hatta doğumunuzu bile gerçekleştirecek bilgilere sahiptirler. 

Düzeninizi Bozmayın

Seyahatiniz esnasında bebeğin gelişimi devam etmektedir. Bu yüzden düzeni korumaya çalışmalısınız. Kendinizi strese sokmayın. Kendinizi yormayın, uykusuz bırakmayın ve beslenme alışkanlığınızın dışına çıkmayın. Yukarda da bahsettiğimiz gibi mümkün olduğunca hareket etmeye çalışın.

Doktor İzni

Seyahate çıkmadan önce rutin kontrollerinizi yapan doktorunuza mutlaka danışın. Tatil boyunca yapacağınız şeylerden bahsedin tatilinizin kaç gün süreceğini mutlaka söyleyin. Doktorunuz sizlere en doğru tespitleri yaparak bunları yapabilirsin ve bunları yapmaktan sakınmalısın şeklinde tavsiyeler verecektir. Seyahatinizden dönünce mutlaka üzerine zaman geçmeden sağlık kontrolünüzü tekrar yaptırın.

Yenilen İçilen Şeylere Dikkat

Gebelikte seyahat ederken çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisidir yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz. Farklı şehirlere, farklı kültürlere ve farklı mutfaklara kucak açmışken canınız her şeyi isteyebilir fakat nefsinize hâkim olun. Bilmediğiniz veya size ağır gelecek şeyleri yemekten uzak durun. Midenizi ağrıtacak veya şişirecek şeylerden de mutlaka uzak durun. Seyahatinizi gerçekleştirirken yanınıza ufak ama bir o kadar sağlıklı atıştırmalıklar almayı unutmayın. Hamilelikte beslenme hakkında bilgi almak için tıklayın.

Aktivitelerinize Dikkat

Böylesine sancılı bir zamanda neler yediğinize dikkat ettiğiniz kadar neler yaptığınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizleri yoracak veya strese sokacak şeylerden kaçın! Hamilelik sürecinde en büyük düşmanınız stres ve yorgunluktur. Yaz tatiline gidiyorsanız eğer aklınızdaki ilk soru hamilelikte denize girilir mi? Hamilelikte denize girmekten kaçının denizlerde hastalıklar ve virüsleri kendinize çekebilirsiniz. Eğer topluma kapalı size özel bir havuz varsa oraları tercih edin. Güneşlenirken çok fazla su kaybı yaşayacağınızdan ötürü bol bol su içmeyi unutmayın. Hamilelikte vücudunuz susuz kalmamalı.

Rahat Kıyafetler

Sizlerin kendinizi hep rahat hissetmeniz gerekmektedir. Yolculuk esnasında ve tatiliniz boyunca rahat kıyafetler giyinmelisiniz. Kendinizi rahat ettirecek ve hep rahat tutacak bol kıyafetler tercih etmenizde fayda vardır. Dar ve rahatsız kıyafetlerden mümkün oldukça uzak durmalısınız. Yaz aylarında ise rahat giyinmek için ince kıyafetler tercih edip kendinizi üşütmeyiniz. Vücut sıcaklığınızı her zaman dengede tutmaya özen gösteriniz. Kendinize uygun gebe kıyafetleri bulmak için tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir