Dünyanın En İyi Kayak Merkezleri

Ülkemizde ve global dünyada kış sporlarına olan ilgi ve merak günden güne artmaktadır. Fakat kayak ve snowboard gibi en popüler kış sporları maliyet olarak oldukça fazladır. Bu yüzden çoğu meraklı kişilerin tercih edemediği bir alandır. Fakat kış sporları tutkuları da bir hayli fazladır. Son zamanlarda ülkemizde şehirinde kayak merkezi olmayan sporcular sık sık kış tatili yaparak il dışındaki popüler kayak merkezlerini ziyaret ederek kar tatilinin keyfini çıkarıyorlar. Hatta kış sporları tutkunlarının bir arada olduğu bazı topluluklarda bulunmaktadır. Bu topluluklarla birlikte kayak tatili yapabilirsiniz. Düzenlenen etkinliklerde yer alabilir yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Şimdi dilerseniz sizler için araştırdığımız dünyanın en popüler kayak merkezleri yazısına geçebiliriz. Şimdiden iyi okumalar. Umarız işinize yarayacaktır.

Zermatt, İsviçre

Kış sporları ve kayak merkezleri denince akla gelen ilk ülke İsviçre olduğu için yazımızın en başında İsviçre’den bir kayak merkezine yer vermek istedik. Kar konusunda hiç sıkıntı çekmeyen İsviçre yılın büyük bir zamanı kayak yapmaya imkan sağlamaktadır. Türkiye’de kayak sezonu bittiği zamanlarda bile İsviçre’de kayak yapabilirsiniz. İtalya ile sınırda bulunan Zematt Kayak Merkezi1608 metre rakıma sahiptir. Toplam pist uzunluğu ise 360 kilometreden fazladır. Oldukça doğal bir ortama hakim olan Zermatt kayak merkezi, otel konusunda zorlanmayacağınız dağlardan birisidir. Merkeze araç ile girmek yasak olduğu için tren ile ulaşım sağlanmaktır. Bu bölge doğallığından ödün vermediği için araç trafiğine kapalıdır.

Helsinki, Finlandiya

Birçoğumuza Helsinki ismi yabancı gelmemektedir. Netflix’de yer alan La casa de papel dizisinde yer alan bir karakterin ismidir. Dizi karakteri de ismini buradan almaktadır. Eğer izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederiz dizinin linkini sizler için yazımızın içerisine bıraktık.  Helsinki, Finlandiya’nın başkentidir. Fakat bu kayak merkezinin de ismi Helsinki’dir. Avrupanın kuzeyinde yer alan kayak merkezi adeta bu bölgenin kış turizmini kucaklamış vaziyettedir. Avrupa’da oldukça meşhur olan Helsinki kayak merkezi, şehrin merkezinde yer almaktadır. Yaz aylarında ise trekking için ideal bir noktadır. Şehir merkezinden ulaşımda oldukça kolaydır.

Aspen, Amerika Birleşik Devletleri

Ülkemize okyanus uzaklığında yer alan Amerika’da yer alan Aspen kayak merkezine bu listemizde yer vermekteki en büyük sebebimiz Amerika’nın en popüler kayak merkezinin Aspen olmasıdır. Kayak merkezi içerisinde Snowpark alanı bulunmaktadır. Oldukça eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz 94 kayak pisti vardır. Pistlerin uzunluğu yaklaşık 250 kilometre uzunluğundadır. Merkezde onlarca butik oteller vardır her biri dağ evi gibi restore edilmiş ve mimari tasarıma sahiptir. 44 mekanik tesise sahip olan kayak merkezini mutlaka görmek isteyeceksiniz hatta beyazlar içerisinde kayak yapıp fotoğraflar çekinmek isteyeceğinizden eminiz. Aspen Kayak Merkezi’ne 20 dakika mesafede bulanan iki popüler lokasyon daha bulunmaktadır. Bu iki konuma da Aspen’den ücretsiz servisler hareket etmektedir. Bu popüler yerler Snowmass ve Buttermilk’dir.

Uludağ, Türkiye

Dünya üzerinde kış tatili konusunda oldukça önemli bir konuma sahip olan kayak merkezlerinden biriside Bursa ilimizde bulanan Uludağ’dır. Türkiye’de kış turizmi Uludağ’da bir hayli eğlenceli ve hızlı geçmektedir. Burada kendinize uygun her türlü aktiviteyi bulabilirsiniz. Diğer popüler dağlarda olduğu gibi Uludağ’da da etkinlikler 24 saat sürmektedir. Zaman kavramını unutacağınız bir kış tatili için en uygun konumlardan birisi buradır. 27 adet mekanik tesis ile her türlü zorluk derecesine uygun 21 pistin bulunduğu Uludağ’ın rakımı 2543 metredir. Yurtdışı kayak merkezlerinden daha ekonomik olacaktır burada kış tatili yapmanız. Merak etmeyin Uludağ’da keyifli vakitler geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Yurt dışında bulunan kayak merkezlerini sizlere aratmayacak imkanlara sahiptir. Ulaşım ve otel konusunda da Uludağ’da asla sıkıntı çekmeyeceksinizdir. Aynı şekilde yemek konusunda da birçok alternatif mekanlar bulunmaktadır. Uludağ ile ilgili gezi notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir