Dünyanın En Büyük 5 Havalimanı

Her yıl birçok kritere göre havalimanları arasında sıralamalar yapılmaktadır. Örneğin; Rötar oranı, terminaller arası mesafe, yolcu sayısı, güvenlik kontrol hızı, ulaşım kolaylığı, yüzölçümü büyüklüğü, olanak imkanı gibi birçok alanda tüm havalimanları sıralanmaktadır. Bizler bu yazımızda sizler için en çok merak edilen dünyanın en büyük havalimanları hakkında araştırma yaparak sıraladık. Ufak bilgiler vermeyi de ihmal etmedik. Aşağıdaki sıralama yüzölçümüne göre en büyük havalimanları baz alınarak hazırlanmıştır.

1 – Kral Fahd Uluslararası Havalimanı | 776 Km²

İATA kodu DMM olan havalimanı Suudi Arabistan ülkesinin Dammam şehrinde bulunmaktadır. Dünyanın en büyük havalimanı olan havalimanı 776 Km² alana sahiptir. Kendisinden hemen sonra gelen Denver Havalimanından yaklaşık 6 kat daha büyük yüzölçümüne sahiptir. Havalimanı o kadar büyük ki Bahreyn, Birmingham, Marsilya ve Amsterdam gibi şehirlerden yüzölçümü fazladır. Havalimanı yüzölçümü olarak büyük olsa da biraz gösteriş için büyük yapıldığı istatistiklerle anlaşılmaktadır. Yılda sadece 9 milyon yolcu uğramakta ve bu yolcu sayısı ile en işlek havalimanları arasında yer almamaktadır. Havalimanı 27 havayolu firması ile hizmet vermektedir. Yalnızca 2 tane pisti 2 binası bulunmaktadır. Bu binalardan birisi kraliyet aileleri için kullanılmaktadır. 1999 yılından beri ticari uçuşlara açık olan havalimanı ismini 1982-2005 yılları arasında ülkeyi yöneten Kral Fahd bin Abdülaziz al Suud’dan almaktadır.

2 – Denver Uluslararası Havalimanı | 136 Km²

Amerika kıtasının en büyük havalimanı olan Denver Havalimanı 136 Km² ile listemizde ikinci sırada yer almaktadır. Avrupa, Asya, Latin Amerika ve Kuzey Amerika olmak üzere 200 den fazla ülkeye 23 havayolu firması ile hizmet vermektedir. Yolcu trafiği açısından Amerika’nın 5. Dünyanın ise 20. Sırasında yer almaktadır. 6 adet pisti bulunan havalimanı 1995 yılından beri hizmet vermektedir. 5 kilometre uzunluğa dayanan uçuş pistleri bulunmaktadır. Denver Uluslararası Havalimanı 2018 yılında Skytrax tarafından dünyanın en iyi havalimanı seçilmiştir. 35 bin çalışan ile hizmet veren havalimanı Amerika’nın Colorado eyaletinde konumlanmaktadır.

3 – Dallas/Fort Worth Uluslararası Havalimanı | 69.630 Km²

İATA kodu DFW olan Dallas/Fort Worth Uluslararası Havalimanı listenin 3. sırasında yer alan havalimanı listenin ikinci sırasında yer alan Denver Uluslararası Havalimanı’ndan iki, listenin ilk sırasında yer alan Kral Fahd Uluslararası Havalimanı’ndan 11 kat küçüktür. Fakat kendine ait posta kodu olacak kadar büyük yüzölçümüne sahiptir. 5 terminali bulunan havalimanı dünyanın en büyük filosuna sahip olan American Airlines şirketinin aktarma merkezidir. Bu havayolunun uçuşlarının %70’i bu havalimanından kalkıyor ve iniyor. Aktif olarak 7 pist bulunan havalimanında senelik pist başına düşen yolcu miktarı ortalama 10 milyondur. Yani bu demek oluyor ki yılda metrekareye düşen yolcu sayısı 1 milyondur. Havalimanında toplamda 165 uçuş kapısı bulunmaktadır.

4 – Orlando Uluslararası Havalimanı | 53.830 Km²

Amerika’da bulunan havalimanı Florida eyaletinin ana havalimanı faaliyetindedir. Vietnam savaşının bitimine kadar Amerikan Hava Kuvvetleri Üssü olarak hizmet vermiştir. Yaklaşık 54 kilometrekare alana kuru olan havalimanı 4 adet pist ile senede 50 milyona yakın yolcuya hizmet etmektedir. Orlando Uluslararası Havalimanı günlük ortalama 850 uçuş gerçekleştiriyor. Bu uçuşları gerçekleştiren havayolu firma sayısı ise 44’tür. Oldukça ferah ve aydınlık olan havalimanı listemizin 4. sırasında yer almaktadır.

5 – Washington Dulles Uluslararası Havalimanı | 48.560 Km²

Amerika’nın başkentinde bulunan ve merkeze 45 dakika mesafede bulunan havalimanı yaklaşık 50 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. İATA kodu IAD olan havalimanı senede 24 milyondan fazla yolcuya hizmet vermektedir. Günde 60 binden fazla yolcunun uçuş yaptığı Washington Dulles Uluslararası Havalimanı 125 den fazla noktaya uçuş gerçekleştirmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir