Antalya’nın En Popüler Koyları

Özellikle yaz ayalarında sıkça ziyaret edilen Antalya, Türkiye’de yaz turizmini adeta göğüsleyen şehirlerden biridir. Yaz aylarında konumu ve güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken bazı koylar bulunmaktadır. Sizler için Antalya’nın en güzel koyları hakkında bir araştırma yaptık. Antalya’ya tatile giderseniz kendinizi mavilerin içine bırakabileceğiniz en popüler Antalya koylarını sizler için derledik. Antalya gerek doğal güzellikleri gerek tarihi yerleri gerekse deniz tatili ile popülerleşmiş ve milyonlarca turistin ilgi odağı haline gelmiştir. Yaz aylarında Antalya şehrinde nüfus neredeyse 3 kat artmaktadır.

Ceneviz Koyu

Porto Ceneviz Koyu olarak bilinen ve bu ismin yamacında bulunan bir kaleden geldiği söylenmektedir. Ceneviz Koyu meşhur Olimpos ve Andrasan arasında bulunan koylardan en iyilerindendir. Koy üzerinde yerleşik bir hayat olmadığı söylense de ufak çaplı gecekondu binalar görmek mümkündür. Buraya karayolu ile ulaşım mümkün değildir. Ceneviz Koyu ulaşımında Adrasan’dan kalkan günübirlik turlar ile veya özel teknelerle deniz yolu ulaşımı kullanılmaktadır. Kayalıklar ve yeşilliğin turkuaz rengi deniz ile uyumu sizleri adete büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz. Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içinde yer alan ve birinci derece doğal sit alanı olmasından ötürü bakirliğini korumuş ve korumaya devam ediyordur.

Andrea Doria Koyu

Demre – Finike yolu üzerinde bulunan Adrea Doria Koyu ismini Cenevizli Amiral Adrea Doria’dan almıştır. Finike merkeze yaklaşık 3.5 kilometre uzaklıkta bulunan Doria Koyu’na ulaşım oldukça rahattır. Aracınızı karayolu üzerinde bulunan otoparklara bırakarak denize giren alana doğru yürümeniz gerekmektedir. Tur teknelerinin Antalya Koyları arasında ziyaret ettiği noktalardan biridir. Yalnızca teknelerin değil nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokları’nın da ziyaret noktasıdır. Etrafı çeşit çeşit ağaçlarla çevrili alanda denize girmek veya günübirlik kamp yapmak sizlere çok iyi gelecektir. Manzara olarak etkilenmemek elde değildir. Servi ağaçlarından dolayı koy karayolundan gözükmemektedir. Akıllı telefonlarınızdan haritadan konumuna bakarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Anrea Doria Koyu konumu için tıklayın.

Maden(Atbükü) Koyu

Antalya’nın en iyi koyları arasında yer alan Maden Koyu, Akdeniz’e paralel ilerleyen eşsiz denizi ve kızılçam ağaçları ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Özellikle kamp tutkunlarının sık sık ziyaret ettiği Maden(Atbükü) Koyu, bakirliğinden ödün vermemiş adeta bir sit alanı gibidir. Konaklama için çadırlar kullanılmaktadır. İnce kumlu eşsiz sahili ile sizlere bambaşka bir deneyim yaşatacaktır. Çıralı plajı ile hemen hemen yan yana bulunmaktadır. Çıralı plajından tarihi likya patikası ile Maden(Atbükü) Koyu’nu ulaşım sağlamak mümkündür.

Korsan Koyu (Karaöz)

Yine kamp yapmayı sevenlerin hoşuna gidecek Antalya Koyları arasında yerini alan oldukça popüler bir koy olan Korsan Koyu hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; öncelikle Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer aldığını bilmelisiniz. Karagöz ve Galidonya Feneri arasında yer almaktadır. Karagöz’e yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yaz aylardın da oldukça kalabalık olan bu koy insanların çevreye duyarlı olmamasından dolayı doğal güzelliklerini kaybetmeye başlamaktadır. Lütfen doğal yaşamlara duyarlı olalım! Harita üzerinde birçok korsan koyu bulunmaktadır. Doğru noktaya ulaşmak için Karagöz sahile inerek yüzünüzü denize verip sol tarafa doğru devam etmeniz gerekmektedir.

Kral Koyu

Adeta bir doğa harikası olan Kral Koyu, Delik Deniz ile birlikte konumlanmaktadır. Turistik bölgelere biraz uzakta bulunmaktadır. Alanya’ya 67 kilometre, Gazipaşa’ya ise 23 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu iki koya geçmek için Antiochia Ad Cragum antik kenti içerisinden geçmeniz gerekmektedir. Bu alanda adeta tarih iç içe girmiş doğa ile birleşmiştir. Koy içerisinde tatlı su imkanı bulunmaktadır. Duş imkanınızı burada giderebilirsiniz. Fakat tuvalet bulunmamaktadır. Alanya bölgesindeki plajlar hakkında bilgi almak için tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir